Haber

Almanya Konut Isıtma Sistemlerinin Modernizasyonu İçin Milyarlarca Euro Harcayacak

Almanya’nın Brandenburg eyaletindeki rüzgar türbinleri, 15 Eylül 2022. (Fotoğraf: Ren Pengfei/Xinhua)

Almanya’da yakın zamanda hazırlanan bir yasa taslağına göre, yeni kurulan ısıtma sistemlerinin 2024 yılına kadar en az yüzde 65 oranında yenilenebilir enerji kullanması gerekecek.

BERLİN, 10 Mart (Xinhua) — Almanya, konut sakinlerinin ısıtma sistemlerini modernize etmelerine ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmalarına yardımcı olmak amacıyla birkaç milyar avroluk bir destek planı başlatmaya hazırlanıyor.

Perşembe günü yayınlanan “İklim Tarafsız Bir Şekilde Refahı Yenilemek” adlı resmi raporunu sunan Almanya Şansölye Yardımcısı ve ekonomiİklim Koruma ve Savunma Bakanı Robert Habeck, “Ülke olarak artık birlikte ivme kazanma fırsatımız var” dedi.

2045 yılına kadar iklim nötr olma yolunda olan Almanya, tüm ısıtma sistemlerini kademeli olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürmeyi hedefliyor. Yakın tarihli bir yasa taslağına göre, yeni kurulan ısıtma sistemlerinin 2024 yılına kadar en az yüzde 65 oranında yenilenebilir enerji kullanması gerekecek.

Almanya, Berlin’deki bir konutun önünde depolanan odun, 1 Kasım 2022. (Fotoğraf: Ren Pengfei/Xinhua)

Yeni çıpa planı, düşük ve orta gelirli hanelere odaklanacak. Habeck, “[Eski ısıtma sistemlerini] değiştirmek ve iklim nötr hale gelmek sosyal bir sorun haline gelmemeli ve olmayacak.” Dedi.

Küçük ve orta ölçekli sanayi şirketlerine de operasyonlarını daha iklim dostu hale getirmeleri için bir dayanak noktası verilecek. Rapora göre, yalnızca bu hedef için 10 milyar avrodan (10,6 milyar ABD doları) fazla bir kaynak ayrılacak.

Bu önlemler, Almanya’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Almanya Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre, geçtiğimiz yıl elektrik üretiminde ana güç kaynağı olmaya devam eden kömür, ülkenin elektrik karmasında 2021 yılına göre yüzde 8,4 artış gösterdi.

Almanya, Berlin’deki bir termik santralin kömür deposunda çalışan yükleme ekipmanı, 9 Ocak 2023. (Fotoğraf: Ren Pengfei/Xinhua)

haber-ilic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu