Haber

Bakü’nün kurtuluşunun 105. yıl dönümü münasebetiyle Türk Şehitlikleri’nde tören düzenlendi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılmasının 105. yıl dönümü dolayısıyla Bakü Türk Şehitlikleri’nde tören düzenlendi.

Törene, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Askeri Ataşesi Tuğgeneral Soner Oruçoğlu, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Büyükelçilik danışmanları, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Azerbaycan gazileri ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Azerbaycan İstiklal Marşı’nın söylendiği törende Büyükelçi Bağcı, şehitlik anıtına çelenk koydu.

Bağcı, şehadet defterini imzalayarak temsili şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Bağcı ve beraberindekiler ayrıca 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Şehitler Caddesi’ni de ziyaret etti.

Bakü’nün kurtuluşu

Azerbaycan, 28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra 4 Haziran 1918’de Batum’da Osmanlı Devleti ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca Azerbaycan, Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgaline karşı Osmanlı hükümetinden yardım istedi.

Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın 28 yaşındaki kardeşi Nuri Paşa’nın (Killigil) çabalarıyla kurulan Kafkas İslam Ordusu, Bakü’yü ve Azerbaycan’ın diğer illerini Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarmakla görevlendirildi.

Kafkas İslam Ordusu, 30 saat süren şiddetli çatışmaların ardından 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtardı. Bakü halkının coşkuyla karşıladığı Osmanlı askerleri, şehirde geçit töreni düzenledi.

Kafkas İslam Ordusu, Bakü’yü kurtarmak için yürüttüğü mücadelede 1130 şehit verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu